Standardinredning som ingår:
✔ Nyckellås med 2 nycklar
✔ Pipstöd för 4 vapen
✔ Flexibel hyllinsats med 3 flyttbara hyllor (bara hos Nor-Lyx)
✔ Flyttbar överhylla
✔ 3 Flyttbara boxar på dörren
✔ Kolvstödsmatta
✔ Designad dekorplåt
Ett mindre lättplacerat vapenskåp med ett djup på endast 30 cm passar det att ha undangömd i en vanlig standardgarderob. Skåpet har ett rymligt flexibelt hyllinsats.
På bilden inrett för 4 vapen. Den flexibla hyllinsatsen, med 3 flyttbara hyllor, kan du själv placera på vänster eller höger sida om vapnen. Lösningen skapar stor flexibilitet och möjliggör att man själv kan bestämma hur inredningen i vapenskåpet skall vara. Överhyllan och boxarna på dörren är flyttbara - enkelt, flexibelt och funktionellt.
Vårt storsäljande pipställ för en pipa kan du enkelt montera på dörrens insida (Art nr 400-046), som finns som tillbehör.
Vi har ett rikt utbud av flyttbara tillbehör till skåpet.
✔ För dig med mindre plats att ställa skåpet på
✔ Flexibel hyllinsats
Godkänt: Alla Nor-Lyx säkerhetsskåp / vapenskåp är godkända och klassade i Sverige enligt Säkerhetsskåp SSF 3492. Vapenskåpen är även godkända och klassade i Danmark, Norge och Finland. Samtliga lås i NOR-LYX vapenskåp är certifierade enligt SS3880, vilket är ett krav för vapenförvaring i Sverige.
Fakta om Nor-Lyx HL6 + hyllinsats |
Artikel: | 20650 |
Vikt: | 120 | kg |
Höjd: | 1510 | mm |
Bredd: | 450 | mm |
Djup: | 300 | mm |
Volym: | 203 | l |
Bilden på vapenskåpet kan avvika från standardspec.
Funderar du på att köpa ett vapenskåp med elkodlås? Se hur enkelt
det elektroniska kodlåset fungerar.